ارگاسم و درمان مشکلات مربوط به آن

بسیاری از افراد ارگاسم را رسیدن به اوج لذت جنسی توصیف می کنند. در اغلب موارد افراد در نتیجه تحریک جنسی ارضا می شوند و این رویه معمولا عضلات و رگ های خونی را درگیر کرده و باعث ترشح هورمون شادی به نام اندورفین می شود. در طول رسیدن به اوج لذت جنسی ضربان قلب بالا می رود ، تنفس سریع تر شده و فشار خون نیز بالا می رود. اما تمامی بانوان نمی توانند این حس را تجربه کنند و با مشکلات ارگاسم مواجه هستند. این امر علل مختلفی دارد و راه های درمانی متعددی نیز برای آن در نظر گرفته شده است. در این مقاله از دکتر سارا سارانی جراح و متخصص زنان در تهران ، به توضیح تمامی این موارد پرداخته ایم.

 

ارگاسم - دکتر سارا سارانی

 

ارگاسم چیست؟

بنا به تحقیقات انجام شده ، این حس زمانی رخ می دهد که فرد به اوج لذت جنسی رسیده باشد. در این زمان بدن عاری از هر گونه فشار می شود و عضلات پرینه ، اسفنکتر مقعد و اندام تناسلی دچار انقباض می شوند. این پروسه در میان افراد مختلف ، متفاوت است و هر شخص تجربه متفاوتی را از این احساس دارد. با اینحال در ادامه ، مدل های مختلف ارگاسم را توضیح داده ایم.

ارگاسم چهار مرحله ای مسترز و جانسون

در سال 1966 ، محققانی با نام ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون یک الگوی چهار مرحله ای را برای این امر ارائه دادند :

 • رسیدن به هیجان جنسی و تحریک پذیری
 • رسیدن به یک وضع ثابت در میزان هیجان
 • اوج لذت جنسی
 • اتمام تحریک پذیری

ارگاسم سه مرحله ای کاپلان

این مدل با الگوهای دیگر متفاوت است ، زیرا شامل میل جنسی نیز می شود. باید توجه داشته باشید که میل جنسی بر تمام فعالیت های جنسی اولویت ندارد. سه مرحله این مدل شامل موارد زیر می شود :

 • میل جنسی
 • هیجان و برانگیختگی
 • رسیدن به اوج

ارگاسم چگونه رخ می دهد؟

در طول این روند ، افراد احساس لذت زیادی را در ناحیه تناسلی و کل بدن احساس می کنند. همانطور که پیش تر نیز ذکر شد ، این حس برای افراد مختلف متفاوت است و نمی توان یک قانون کلی برای آن در نظر گرفت. بعد از تجربه این حس ، ممکن است شخص احساس خواب آلودگی ، آرامش یا خوشحالی کند.

در بانوان ، ماهیچه های واژن و مقعد حدودا هر یک ثانیه منقبض می شوند و ضربان قلب و تنفس نیز سریع می شود. قبل و در حین ارگاسم ، واژن مایعی را از خود ترشح می کند و محیط آن مرطوب می گردد. درست بعد از رسیدن به اوج لذت ، کلیتوریس نیز حساس شده و لمس کردن آن با احساس ناراحتی همراه خواهد بود.

مشکلات ارگاسم

پیش تر نیز مطلع شدید که همه بانوان نمی توانند این حس را تجربه کنند. عدم احساس لذت از رابطه جنسی ، حدود سی تا چهل درصد از بانوان را درگیر کرده است. این مشکلات ، می توانند از ناکافی بودن میل جنسی حاصل شوند ؛ در برخی موارد نیز فرد از میل جنسی برخوردار است ، اما قادر نیست به اوج لذت جنسی برسد. این معضل را با نام آنورگاسمی می شناسند.

 دلایلی که موجب عدم ارگاسم زنان می شود

برخی از بانوان به علت بیماری های مختلف ، مصرف داروهای خاص و سبک زندگی به این مشکل دچار می شوند. در ادامه برخی از علل شایع آن را ذکر کرده ایم :

 • استفاده از داروهای خاصی مثل قرص های ضد افسردگی و مهارکننده های انتخابی باز جذب سروتونین (SSRIs)
 • کمبود برخی هورمون ها ، به خصوص بعد از یائسگی
 • بیماری هایی از جمله دیابت یا فشار خون بالا
 • اختلال در خواب
 • فاکتورهایی که به سبک زندگی مربوط هستند ، مثل ورزش نکردن ، مصرف دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی
 • عدم داشتن آگاهی کامل در مورد روابط جنسی
 • آسیب به بافت دستگاه تناسلی که در نتیجه عمل هایی مثل هیسترکتومی یا جراحی درمان سرطان رخ داده باشد
 • افزایش سن و بروز یائسگی که می تواند منجر به مشکلات زیادی در زندگی جنسی افراد شود

در صورتی که فکر می کنید این داروها ، تغییرات هورمونی و یا بیماری هایی به آن مبتلا هستید روی زندگی جنسی و ارگاسم شما تاثیر گذاشته اند ، حتما به یک متخصص زنان و زایمان ماهر در تهران مراجعه کنید تا ایشان با بررسی شرایط ؛ گزینه های درمانی مناسبی را در پیش روی شما بگذارند.

درمان مشکلات ارگاسم

برای از بین بردن معضلاتی که از رسیدن فرد به اوج لذت جلوگیری می کنند ، راه هایی وجود دارند که توسط خود فرد انجام شده و یا با مراجعه به دکتر زنان در تهران می توان از آن بهره گرفت. با ما همراه باشید تا در مورد هر کدام توضیحاتی را ارائه داده ایم.

نقاط تحریک پذیر خود را بشناسید

اولین اقدام که توسط خود شخص به انجام می رسد ؛ این است که بدن خود را بشناسد. در صورتی که دارو و تغییرات هورمونی موجب اختلال در ارگاسم نشده باشند ، باید به دنبال دلیل دیگری گشت. در طول رابطه جنسی ، برای رسیدن به اوج لذت باید مناطق جنسی ، تحریک شوند. با اینکه ورودی واژن یکی از این نقاط است ، اما ممکن است تنها دخول باعث بهره بردن از لذت جنسی نشود. نواحی دیگری نیز وجود دارند که می توان با تحریک آن ها ، به ارگاسم رسید :

 • کلیتوریس

جایی که لابیاهای واژن به یکدیگر می رسند ، کلیتوریس نام دارد که پایانه های عصبی بسیار زیادی در آن قرار دارند. به همین دلیل ، این ناحیه از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و نقشی حیاتی را در رسیدن فرد به ارگاسم ایفا می کند.

 • نقطه جی

این نقطه ، درون کانال واژن قرار دارد و می تواند منجر به برانگیختگی شود. رسیدن به اوج لذت جنسی از طریق این نقطه ، تنها با دخول امکان پذیر است.

درمان های پزشکی

در صورتی که راه هایی که در بالا ذکر شده اند را امتحان کرده و هنوز هم با اختلال مواجه هستید ، متخصص زنان راه های دیگری را پیش روی شما می گذارند.

دارودرمانی

داروهای بسیاری کشف شده اند که تاثیر بسزایی روی بانوانی که با آنورگاسمی دست و پنجه نرم می کنند ، دارند. داروهای ضد افسردگی و ترک اعتیاد بوپروپیون (که با نام ولبوترین) نیز شناخته می شود) می تواند به برخی افراد کمک کند. برخی از پزشکان داروی ویاگرا را نیز برای افرادی که قرص SSRI مصرف می کنند را تجویز می نمایند.

هورمون درمانی

در برخی موارد ، برای درمان اختلال ارگاسم از هورمون تراپی استفاده می شود. توجه داشته باشید که این رویکرد ، مزایا و معایب خاص خود را دارد. در ادامه توضیح مختصری را در این مورد بیان کرده ایم :

 • استروژن تراپی : در صورتی که تحت درمان برای مشکلات یائسگی هستید ، ممکن است این روند روی روابط جنسی شما نیز تاثیر بگذارد. علاوه بر این ، استروژن تراپی با دوز پایین به وسیله کرم یا شیاف نیز می تواند گردش خون به ناحیه تناسلی و ترشح مایع درون واژن را بهبود بخشد.
 • تستسترون تراپی : برای بانوانی که بعد از یائسگی ، سطح هورمون تستسترون آن ها به پایین تر از حد عادی می رسد ، می توان با جایگزینی تستسترون میزان تحریک پذیری را بالا برد و به ارگاسم رسید. البته این دارو عوارض جانبی مثل آکنه ، رشد موهای زائد و کاهش کلسترول HDL و کلسترول LDL را با خود به همراه دارد.

درمان موضعی

ممکن است دکتر ، پمادهای تقویت میل جنسی را نیز برای درمان مشکلات ارگاسم پیشنهاد کند. فرد باید این پمادها را 15 تا 30 دقیقه قبل از رابطه جنسی استعمال کند.

اوشات درمانی

این مورد نیز یکی از روش های درمان مشکلات جنسی می باشد. در این رویه از فاکتورهای رشد پلاسمای خون خود فرد استفاده می شود تا ناحیه کلیتوریس و واژن جوانسازی گردد. این امر به افزایش میل جنسی ، از بین بردن خشکی واژن و درمان بی اختیاری ادرار نیز کمک می کند.

در اوشات درمانی ، یک دوز از پلاسمای سرشار از پلاکت (PRP) مستقیما به کلیتوریس و واژن بیمار تزریق می شود. عوامل رشد PRP به شکل بی خطری از خون خود فرد به دست می آید. پی آر پی در محدوده وسیعی ، به منظور سرعت بخشیدن به روند درمان و رشد بافت جدید استفاده می شود. همین موضوع جریان خون را در کلیتوریس و واژن افزایش داده و به همین ترتیب مشکلات ارگاسم را درمان می نماید.

فواید او شات درمانی

 • کاهش درد در حین برقراری رابطه جنسی (دیسپارونی)
 • بالا رفتن حساسیت و تحریک پذیری کلیتوریس
 • بهبود شکل ظاهری فرج و لابیاها
 • تنگ شدن ورودی واژن
 • افزایش تحریک پذیری از نقطه G
 • افزایش تعداد و شدت ارگاسم ها
 • بالا رفتن میل جنسی
 • بهبود کنترل ادرار

تاثیرگذاری او شات درمانی چقدر طول می کشد؟

فاکتورهای رشد PRP بلافاصله بعد از تزریق تاثیر خود را می گذارند و سلول های بنیادی ناحیه کلیتوریس و واژن را فعال می کنند. در نتیجه ناحیه درمان شده جوانسازی شده و رشد بافت های جدید انجام می شود. بسیاری از بیماران بعد از گذشت تنها سه هفته پیشرفت های چشم گیری را احساس می کنند ، اما رشد کامل بافت ها در حدود سه ماه بعد از تزریق حاصل می شود. به صورت میانگین نتیجه اوشات تراپی بین 12 تا 18 ماه ماندگاری دارد.

اوشات درمانی و ارگاسم های قوی تر

زنانی که از اوشات درمانی استفاده کرده‌اند، گزارش می‌دهند که ارگاسم ‌هایشان بیشتر و بهتر شده ‌است. کسانی که در رسیدن به ارگاسم مشکل داشتن ، حال آن را آسان تر و رضایت بخش تر تجربه می کنند.

درد در واژن و درد فرج، از جمله درد در حین مقاربت کاهش خواهد یافت. زنانی که به دلیل وجود زخم یا بافت آسیب دیده درد احساس می کنند ؛ اغلب می توانند با O-Shot تسکین پیدا کنند. زمانی که بافت ها جوان می شوند، انعطاف پذیرتر می شوند و با افزایش جریان خون و رشد بافت جدید به بهبودی اعصاب آسیب دیده کمک می کنند.

افزایش میل جنسی

اگر از رابطه جنسی رضایت ندارید، طبیعی است که میل جنسی کاهش یابد. O-Shot درمانی نه تنها حساسیت و پاسخ جنسی را بهبود می بخشد، بلکه به التیام درد نیز کمک می کند. ممکن است زنان بسیاری به خاطر این درد ، از رابطه ترس داشته و آن را کنار بگذارند.

اوشات درمانی و بهبود علائم بی اختیاری ادرار

ثابت شده است که تزریق پی آر پی در درمان بی اختیاری استرسی ادرار 90 درصد موثر بوده و در درمان بی اختیاری فوری نیز موثر است. همانطور که پی آر پی به جوانسازی بافت های واژن و کلیتورال کمک می کند، می تواند باعث تقویت بافت هایی شود که مثانه را حمایت می کنند. PRP همچنین می تواند جریان خون را بهبود بخشد و سلامت اعصاب و بافت های مسئول کنترل بی اختیاری فوری را بهبود بخشد.

زمان ریکاوری اوشات

اکثر زنان پس از درمان لکه بینی جزئی دارند، این مشکل بعد از تزریق در هر جای بدن اتفاق می افتد. با این حال، پس از اوشات درمانی نیازی به طی کردن دوره نقاهت وجود ندارد. ممکن است برخی بانوان در همان روز فعالیت های عادی ، حتی رابطه جنسی را از سر بگیرند.

زنان ممکن است یک تا سه روز بعد از پروسه احساس پری در واژن داشته باشند که کاملا طبیعی و بی خطر است. تورم واژن ممکن است باعث نامنظم شدن جریان ادرار شود که خطرناک نیست و پس از چند روز خود به خود برطرف می شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: