جوانسازی واژن

محصولات و پروسه های زیادی وجود دارند که به بانوان کمک می کنند تا جای ممکن جوانی خود را حفظ کنند. جوانسازی واژن نیز از این دست پروسیجرها می باشد و شامل فرآیندهایی از جمله تنگ کردن واژن ، درمان بی اختیاری ادرار ، رفع خشکی واژن و غیره می شود. زایمان و بالا رفتن سن در بانوان ، از جمله عواملی هستند که می توانند در بروز مشکلات زنان تاثیر گذار باشند و آن ها را به جوانسازی ناحیه تناسلی سوق دهند. دکتر سارا سارانی جراح و متخصص زنان تهران در این مقاله در مورد هر کدام از این روش ها و تاثیرات آن توضیحاتی را خدمت شما ارائه داده اند ، بنابراین ادامه مطلب  را از دست ندهید.

 

جوانسازی واژن - دکتر سارا سارانی

 

جوانسازی واژن چیست؟

همانطور که پیش تر نیز ذکر شد ، جوانسازی ناحیه واژینال ، پروسه ای است که طیف وسیعی از تکنیک ها و عمل ها را در بر می گیرد. به علت تغییراتی که از افزایش سن ، زایمان و ژنتیک حاصل می شوند واژن و بافت های اطراف آن ممکن است حالت الاستیکی و قدرت قبلی خود را نداشت باشند. به همین علت بانوان زیادی از معضلاتی مانند خشکی واژن ، افتادگی پوست ، کاهش میل جنسی و بی اختیاری ادرار رنج می برند و در نتیجه آن اقدام به جوانسازی واژن می نمایند.

برای جوان کردن این ناحیه ، روش های جراحی و غیر جراحی متعددی وجود دارد که می توان از طریق آن ها این مشکلات را درمان نموده و اقدام به جوان و زیباسازی ناحیه تناسلی نمود.

چرا افراد به سراغ جوانسازی ناحیه واژینال می روند؟

بانوان برای رسیدگی به مشکلات شایعی که به علت یائسگی یا زایمان کردن به وجود می آیند ، به سراغ عمل جوانسازی واژن می روند. این درمان ، می تواند علائمی که در زیر ذکر شده اند را نیز برطرف نماید :

 • پوست شل و افتاده اطراف واژن
 • نشت ادرار در حین پریدن ، عطسه و سرفه کردن
 • ناتوانی در نگه داشتن ادرار
 • کاهش میل جنسی
 • خشکی بیش از حد واژن
 • درد در هنگام داشتن رابطه جنسی
 • از بین رفتن حس لامسه و لذت جنسی
 • کاهش اعتماد به نفس

انواع عمل های جوانسازی واژن کدامند؟

این پروسه ها ، به صورت جراحی و غیر جراحی وجود دارند. این درمان ها روی فرج (قسمت خارجی واژن) و کانال واژن (جایی که دخول در آن انجام می شود) صورت می پذیرد.

روش های جراحی برای جوان سازی ناحیه واژینال

این پروسیجرها معمولا با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی به انجام می رسند. در اغلب موارد متخصص زنان و زایمان این پروسه ها را به انجام خواهد رساند. در ادامه برخی از شایع ترین این تکنیک ها  را نام برده ایم :

 • لابیاپلاستی

این رویکرد به منظور کوچک کردن لابیاها به انجام می رسد. لابیا به بافت هایی گفته می شود که اطراف واژن را در بر گرفته اند و به دو بخش لبیا ماژور و مینور تقسیم می شوند. بزرگ بودن این ناحیه و یا افتادگی آن می تواند روی کیفیت زندگی و روابط جنسی افراد تاثیرگذار باشد ؛ حتی گاهی اوقات این معضل منجر به بروز درد نیز خواهد شد. البته در مواردی ، جوانسازی واژن با لابیاپلاستی از طریق تزریق ژل یا چربی انجام خواهد شد ، به این معنی که لابیاهای خارجی بزرگ شده و چین و چروک آن از بین خواهد رفت.

 • واژینوپلاستی

در این رویه که با نام تنگ کردن واژن نیز شناخته می شود ؛ دکتر زنان اقدام به رفع گشادی واژن می نماید. برای مثال ایشان می توانند با استفاده از نخ ، جراحی پرینورافی و لیزر این ناحیه را تنگ کنند. در پرینوپلاستی ، بخش پرینه که میان واژن و مقعد قرار دارد بخیه زده شده و با این اقدام ، ورودی واژن نیز تنگ می شود. نخ و لیزر نیز در کانال واژن اعمال خواهند شد تا دیواره های واژن خاصیت کشسانی خود را دوباره به دست آورند.

 • کاهش هود کلیتوریس

این پروسه که به هودکتومی نیز معروف است و از انواع عمل های جوانسازی واژن محسوب می شود ، بافت اضافی که روی کلیتوریس را پوشانده ، برداشته خواهد شد. کلیتوریس ، بخش برآمده بالای واژن است که نقشی حیاتی را در لذت جنسی ایفا می کند. گاهی پوست روی آن بیش از اندازه بزرگ شده و از قابلیت تحریک پذیری این ناحیه می کاهد. بنابراین با حذف بخشی از پوست آن ، حساسیت کلیتوریس بالا خواهد رفت.

 • سفید کردن ناحیه واژینال

پوشیدن لباس زیر تنگ ، ژنتیک و تغییرات هورمونی همگی روی تیره شدن پوست واژن تاثیر می گذارند. همین امر ، باعث می شود زنان اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و کیفیت رابطه جنسی آنان نیز پایین آید. به همین دلیل این دسته از افراد اقدام به جوانسازی واژن با لیزر یا همان سفید کردن واژن می نمایند.

 • تزریق کردن ژل به واژن

پیش تر ذکر کردیم که یکی از راه های جوان کردن ناحیه واژینال ، لبیاپلاستی می باشد. اما کوچک کردن لابیاها تنها راه بهبود این ناحیه نیست و برعکس ، می توان با بزرگ کردن قسمت خارجی این ناحیه افتادگی و شلی آن را از بین برد و به لذت جنسی افزود. یکی از روش های افزایش حجم لابیا ماژور ، تزریق ژل به واژن می باشد.

 • تزریق کردن چربی به واژن

درست مثل رویکرد قبلی ، به منظور جوانسازی واژن و بهبود این ناحیه ، غیر از ژل و فیلر می توان از تزریق چربی به واژن نیز بهره برد. تنها تفاوت این روش با روش قبل این است که به جای استفاده از یک ماده خارجی ، از چربی بدن خود فرد استفاده می شود. این چربی از طریق پروسه ای به نام لیپوساکشن تخلیه شده و بعد از تصفیه شدن ، دوباره به ناحیه تناسلی تزریق می گردد. البته به این دلیل که مقداری از این چربی دوباره جذب بدن می شود ، در ابتدا مقدار بیشتری به واژن تزریق خواهد شد.

 • خشکی واژن

آلت تناسلی زنان در حالت طبیعی ، محیطی مرطوب دارد و در حین سیکل ماهانه ، مخاط بیشتر و آبکی تری در آن ترشح می شود. زمانی که در این روند اختلال ایجاد شود ، مخاط به اندازه کافی ترشح نشده و خشکی واژن روی می دهد. از نشانه های این عارضه ، می توان به خارش و درد در حین رابطه جنسی اشاره کرد. افراد قادرند با جوانسازی واژن این مشکل را نیز برطرف نمایند.

روش های غیر جراحی برای جوان سازی ناحیه واژینال

این رویکردها برای جوان سازی واژن ، غیر تهاجمی هستند و دوره نقاهت کوتاه تری نیز دارند ؛ این فرآیندها به تنگ کردن و بهبود ناحیه تناسلی می پردازند و برای انجام آن ها نیازی به استفاده از سوزن یا برش نیست. در این دسته از روش های جوان کردن واژن ، با گرم کردن لایه های بالایی بافت ها تولید کلاژن افزایش می یابد و در نهایت بافت ها سفت می شوند.

در این قسمت روش های غیر جراحی جوانسازی واژن را ذکر کرده ایم :

 • لیزر CO2

لیزر لایه های بالایی بافت های واژن را گرم کرده و باعث می شود لایه های زیری آن ، کلاژن بیشتری تولید کنند. این امر باعث تنگ تر و سفت تر شدن پوست می شود.

 • درمان با رادیوفرکوئنسی (RF)

در این رویکرد از امواج الکترومغناطیسی استفاده می شود. امواج RF بافت ناحیه تناسلی را گرم می کند و گردش خون و تولید کلاژن را افزایش می دهد.

توجه داشته باشید که این دو پروسه جوانسازی واژن در مطب انجام می شوند و در مواردی از بی حسی موضعی نیز استفاده می گردد. بعد از اتمام جلسه می توانید فعالیت های خود را ادامه دهید و نیازی به دوره نقاهت نیست ؛ تنها باید توجه داشته باشید که به منظور انجام آن ها ، به یک متخصص زنان خوب مراجعه نمایید.

جوانسازی واژن چگونه انجام می شود؟

این موضوع ، به این بستگی دارد که از کدام رویکرد بهره گرفته باشید. ابتدا ، با جراح زنان ملاقات خواهید کرد تا در مورد علائم و انتظاری که از نتیجه دارید ، صحبت شود. شما می توانید از این فرصت استفاده کرده و سوالات خود را در مورد ریسک ها و فواید این پروسه ها از ایشان بپرسید.

اغلب جراحی های جوان کردن واژن ، در حدود یک تا دو ساعت به طول می انجامد ؛ اما این موضوع به نوع عمل و میزان کاری که باید روی این ناحیه انجام شود بستگی دارد. در اغلب موارد این جراحی ها تحت بی هوشی عمومی و به صورت سرپایی به انجام می رسند. زمانی که بیمار بیهوش شود ، پزشک برش هایی را در روی فرج و بافت های اطراف آن ایجاد کرده و اقدام به جوانسازی واژن می نماید. در انتهای کار نیز این برش ها به وسیله بخیه بسته می شوند.

مراقبت های بعد از عمل ، از جمله محدودیت ها و باید نبایدها توسط متخصص زنان در اختیار مراجعه کننده قرار خواهند گرفت. قبل از تصمیم گیری برای انجام جراحی ها ، حتما در نظر داشته باشید که ریسک ها و شیوه انجام آن را درک کرده اید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: