لاپاراسکوپی | کاربرد لاپاروسکوپی در بیماری های زنان

افراد زیادی وجود دارند که از بیماری های مختلف شکمی که مربوط به رحم  ، مثانه ، پانکراس ، لوله های فالوپ و غیره رنج می برند. خوشبختانه امروزه روش کم تهاجمی تری نسبت به گذشته به منظور تشخیص و درمان این بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد ؛ این رویکرد لاپاراسکوپی نام دارد و در آن پزشک قادر است اندام های داخلی شکم را از نزدیک مورد بررسی قرار دهد. مورد دیگری که می توان با انجام لاپاروسکوپی در شهر تهران آن را به انجام رساند ؛ نمونه برداری می باشد. این پروسه به طور کلی یک روند امن و بی خطر محسوب می شود و پس از انجام آن ، بیمار با عوارض بسیار کمی مواجه می گردد. توجه داشته باشید این متد زمانی به انجام می رسد که اطلاعات کافی از طریق تکنیک های تصویربرداری های دیگر به دست نیامده باشد. با دکتر سارا سارانی متخصص زنان و زایمان تهران همراه باشید تا به صورت جامع اطلاعاتی را در مورد این پروسیجر کسب نمایید.

لاپاراسکوپی - دکتر سارا سارانی

لاپاراسکوپی چیست؟

همانطور که کمی پیش تر نیز مطلع شدید ، این روند ، یک پروسه درمانی می باشد که متخصص زنان و زایمان می تواند با بهره گرفتن از آن داخل شکم و اعضای تناسلی را مورد ارزیابی قرار دهد. این فرآیند را می توان به منظور بیوپسی (نمونه برداری) نیز انجام داد و نمونه های به دست آمده را به آزمایشگاه فرستاد. شیوه انجام آن نیز به این صورت است که یک ابزار مخصوص با نام لاپاروسکوپ (یک لوله نازک) وارد شکم می گردد. این ابزار معمولا از طریق برش های بسیار کوچک وارد بدن خواهد شد تا پس از عمل لاپاروسکوپی در تهران ، تنها اسکار کوچکی باقی بماند. اعضایی که در این رویکرد مورد بررسی قرار می گیرند را در این قسمت نام برده ایم :

 • معده
 • لوله های فالوپ
 • کبد
 • پانکراس
 • رحم
 • مثانه
 • تخمدان ها
 • طحال

زمانی که تست های تصویربرداری دیگر مثل X ray و سونوگرافی نتوانند علت بیماری فرد را تشخیص دهند ، پزشک لاپاراسکوپی را تجویز می نماید. ایشان از این فرآیند برای انجام کارهای زیر استفاده می کنند :

 • بررسی یک توده
 • تایید اندومتریوز و یا بیماری التهاب لگنی
 • تشخیص علت دقیق بروز درد در بخش های مختلف شکم و لگن
 • یافتن علل مختلف ناباروری ؛ مثل مسدود شدن لوله های فالوپ

کاربردهای لاپاراسکوپی

درمان نازایی

یکی از مشکلات شایع که زوج های زیادی را درگیر کرده است ، ناباروری است. جالب است که بدانید در شهر تهران از پروسه لاپاروسکوپی برای تشخیص و درمان این عارضه نیز استفاده می شود. در این روند ، اقدامات زیر به انجام خواهد رسید :

 • تشخیص اندومتریوز
 • نمونه برداری از لگن یا شکم
 • یافت کیست های تخمدان و بیرون آوردن آن
 • بررسی اینکه لوله های فالوپ مسدود شده اند یا خیر
 • تشخیص علت درد در لگن
 • تشخیص ناهنجار بودن شکل رحم و دیگر مشکلاتی که می توانند روی باروری تاثیر بگذارند

این پروسیجر ، یکی از روش هایی است که برای تشخیص نازایی استفاده می شود. معمولا برای تشخیص این مورد ، ابتدا از تکنیک های غیر تهاجمی بهره گرفته شده و در صورتی که پزشک به صورت دقیق قادر به تشخیص مشکل نباشد ، از این فرآیند کمک گرفته می شود.

تشخیص مشکلات رحمی

لاپاراسکوپی در درمان و تشخیص بیماری های مربوط به زنان نقش بسیار مفیدی را ایفا می کند. بیماری هایی که می توان با انجام آن تشخیص داد شامل : فیبروم رحم ، بارداری خارج از رحم ، انسداد لوله های فالوپ ، درمان ناباروری و کیست های تخمدان می شوند. رحم به طور کلی نقش بسیار مهمی را در باردار شدن دارد ؛ بنابراین بروز مشکلات در هر قسمت آن این پروسه را با اختلال مواجه خواهد کرد.

درمان اندومتریوز

این بیماری می تواند زنان در هر سنی را درگیر کند و زمانی رخ می دهد که بافتی مشابه بافت آستر رحم در مکان های دیگر مثل تخمدان و لوله های فالوپ رشد کند. این مشکل می تواند تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی افراد داشته باشد ، اما می توان به راحتی و از طریق لاپاراسکوپی آن را درمان کرد.

بیماری التهابی لگن

این بیماری به عفونتی که در دستگاه تناسلی زنان رخ می دهد اطلاق می شود. علائم آن شامل احساس درد در قسمت پایینی شکم ، هنگام ادرار ، حین رابطه جنسی ، خونریزی شدید در طول پریود و خروج ترشحات غیرعادی می شود. برای درمان آن نیز می توان از قرص های آنتی بیوتیک استفاده نمود و یا تحت لاپاروسکوپی در تهران قرار گرفت.

بارداری خارج از رحم

این مورد زمانی رخ خواهد داد که یک تخمک بارور شده جایی خارج از رحم ، معمولا در یکی از لوله های فالوپ قرار گیرد. لوله های فالوپ ، تخمدان ها را به رحم متصل می کنند ؛ در صورتی که یک تخمک به آن ها بچسبد جنین نمی تواند رشد کند و در نتیجه سلامت مادر به خطر خواهد افتاد. متاسفانه راهی برای حفظ این بارداری وجود ندارد و باید از طریق لاپاراسکوپی به آن پایان داد.

کیست تخمدان

این کیست ها ، کیسه های کوچکی هستند که در تخمدان رشد کرده و از مایع پر می شوند. این کیست ها شیوع بسیار زیادی دارند و معمولا نشانه ای را به همراه نخواهند داشت. این بیماری به صورت طبیعی رخ می دهد و معمولا بعد از چند ماه خود به خود درمان می شود ؛ اما در غیر این صورت باید از لاپاروسکوپی بهره گرفت.

درمان فیبروم

فیبروم ها توده های غیر سرطانی هستند که داخل و اطراف رحم رشد می کنند. این توده ها از عضله و بافت فیبروزی تشکیل شده اند و اندازه های مختلفی دارند. بسیاری از بانوان از ابتلا به این بیماری با خبر نمی شوند ؛ زیرا معمولا نشانه ای را با خود به همراه ندارند. در صورت نیاز به جراحی می توان به سادگی آن را از طریق لاپاروسکوپی خارج کرد.

توضیحات دکتر سارا سارانی در مورد جراحی لاپاراسکوپی

چگونه باید برای لاپاراسکوپی در شهر تهران آماده شویم؟

شما به عنوان بیمار وظیفه دارید تمامی داروهای تجویزی یا بدون نسخه که مصرف می کنید را لیست کرده و در اختیار پزشک زنان قرار دهید. ایشان آن ها را بررسی کرده و سپس تعیین می کنند که باید به مصرف این داروها ادامه دهید یا خیر. ممکن است دکتر شما دوز هر دارویی که روی نتیجه لاپاروسکوپی تاثیر می گذارد را مورد تغییر قرار دهد. برخی از این داروها در قسمت زیر ذکر شده اند :

 • ویتامین K ، که ضد انعقاد خون است
 • مکمل های گیاهی و رژیمی
 • داروهایی که خون را رقیق می کنند
 • داروهایی مثل آسپرین یا ایبوپروفن که از دسته داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی محسوب می شوند

همچنین این نکته مهم را به یاد بسپارید در صورتی که در دوران حاملگی قرار دارید و یا احتمال می دهید باردار باشید ، متخصص را در جریان بگذارید تا احتمال آسیب دیدن جنین از بین برود.

از دیگر اقدامات مورد نیاز برای انجام لاپاراسکوپی در تهران ؛ ناشتا بودن است. به احتمال زیاد نیاز است تا از هشت ساعت قبل از مراجعه به بیمارستان ، چیزی نخورید. همچنین باید یکی از نزدیکان خود را مطلع سازید تا روز عمل شما را همراهی نمایند. در اغلب موارد این پروسیجر به وسیله بیهوشی عمومی صورت می گیرد که می تواند باعث گیج شدن بیمار گردد ؛ اینجاست که حضور یک همراه اهمیت پیدا می کند. این فرد می تواند بیمار را تا منزل مشایعت نموده و در انجام کارهای شخصی نیز به او کمک کند.

شیوه انجام لاپاراسکوپی

این فرآیند ؛ از جمله عمل هایی است که نیازی به بستری شدن ندارد و بیمار می تواند همان روز به خانه بازگردد. با اینحال ؛ در اغلب موارد بیهوشی عمومی مورد استفاده قرار می گیرد و در طول پروسیجر هیچ چیز را احساس نخواهید کرد.

در طول لاپاروسکوپی ، جراح یک برش را درست زیر ناف ایجاد کرده و یک لوله نازک به نام کانولا را از طریق آن وارد می نماید. این کانولا به این دلیل استفاده می شود تا شکم را از گاز دی اکسید کربن پر کند. وجود این گاز دید بهتری را از اعضای داخلی بدن به پزشک می دهد.

حال که این گاز وارد شکم شده است ؛ جراح باید از طریق همان برش لاپاروسکوپ را وارد کند. دوربینی که به این ابزار متصل است ؛ اجازه می دهد تا جراح اعضای داخلی بدن را بدون مشکل رویت نماید. توجه داشته باشید تعداد برش ها و همچنین اندازه آن ها به این بستگی دارد که بیماری مورد نظر چیست. به صورت کلی می توان بیان کرد که امکان دارد بین یک تا چهار برش و هر کدام به اندازه دو سانتی متر روی شکم ایجاد می گردند. وجود این برش ها به پزشک اجازه می دهد تا ابزار دیگر را نیز به شکم وارد کند.

برای مثال همانطور که در ابتدای مقاله نیز ذکر شد ؛ امکان دارد نیاز به انجام بیوپسی حین لاپاراسکوپی باشد. به این منظور برش های اضافه تری ایجاد می گردند تا نمونه های کوچکی از بافت جدا شده و به آزمایشگاه ارسال شوند. پس از اتمام این فرآیند ؛ ابزار وارد شده بیرون آورده و برش ها نیز با بخیه بسته می شوند. در مرحله آخر نیز زخم ها پانسمان می گردند.

مزایای لاپاراسکوپی

ریکاوری لاپاراسکوپی چگونه است؟

زمانی که جراحی به اتمام برسد ؛ باید چند ساعت تحت نظر باشید تا مشکل خاصی رخ ندهد. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی تنفس ، ضربان قلب و جریان خون تحت نظر قرار می گیرند. تیم پزشکی همچنین مواردی مثل واکنش منفی به داروی بیهوشی یا خونریزی شدید را مورد بررسی قرار می دهند.

زمان ترخیص ممکن است برای هر مراجعه کننده متفاوت باشد ؛ این مسئله به وضعیت فیزیکی کلی و واکنش بدن به جراحی بستگی دارد. در موارد خیلی خاص نیاز است تا بیمار یک شب را در بیمارستان سپری کند.

در صورتی که در لاپاراسکوپی از بیهوشی عمومی استفاده شده باشد ، نیاز است تا همراه بیمار او را تا منزل مشایعت کند ؛ زیرا همانطور که احتمالا مطلع هستید تا از بین رفتن تاثیر داروی بیهوشی به چند ساعت زمان نیاز است و فرد مراجعه کننده در این زمان قادر به رانندگی یا استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیست.

در روزهای اولیه بعد از عمل لاپاروسکوپی در تهران ، احتمال دارد درد خفیف یا نبض زدن را در مکان هایی که برش در آن ها ایجاد شده احساس نمایید. در نظر داشته باشید هر گونه درد و ناراحتی باید بعد از گذشت چند روز از بین برود ؛ در غیر اینصورت نیاز است تا با پزشک خود تماس بگیرید و یا به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

شاید عجیب  به نظر برسد اما احساس درد در شانه ها نیز امری طبیعی می باشد. این عارضه به این علت رخ می دهد که در جراحی لاپاراسکوپی ، گاز دی اکسید کربن برای باد کردن شکم و ایجاد فضا برای ورود ابزارها استفاده شده است. این گاز می تواند باعث اذیت شدن دیافراگم گردد ؛ اعصاب این ناحیه با اعصاب شانه ها متصل هستند و به همین دلیل در آن احساس درد خواهید کرد. این امر همچنین ممکن است باعث نفخ نیز شود ؛ تمامی این عارضه ها باید در طی چند روز از بین بروند.

به صورت معمول بیماران قادرند بعد از گذشت یک هفته از لاپاراسکوپی ، فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند ؛ همچنین اولین ویزیت نیز بعد از حدود دو هفته به انجام خواهد رسید. شما نیز می توانید برای از سر گذراندن یک دوره نقاهت راحت ، این اقدامات را به انجام رسانید :

 • زمانی که قدرت آن را داشتید ، فعالیت های خیلی سبک مثل پیاده روی را آغاز کنید تا خون در بدن شما لخته نشود
 • بیشتر از حد معمول بخوابید و استراحت کنید
 • لباس های گشاد و راحت به تن نمایید

نتیجه لاپاروسکوپی

در صورتی که در این فرآیند نمونه برداری به انجام رسیده باشد ؛ یک پاتولوژیست نمونه را مورد بررسی قرار می دهد. سپس یک گزارش با جزئیات کامل به دست متخصص زنان خواهد رسید. اگر خونریزی شکمی ، فتق یا گرفتگی روده مشاهده نشود ؛ می توان اذعان داشت که نتیجه لاپاراسکوپی نرمال بوده است. این نتیجه می تواند نشانگر بیماری های خاصی باشد :

 • وجود چسبندگی یا اسکار جراحی
 • سرطان
 • کیست یا تومور
 • فتق
 • آپاندیس
 • اندومتریوز ؛ نوعی بیماری که در آن بافتی شبیه به بافت آستر رحم در جای دیگر رشد می کند
 • آسیب به یک عضو خاص
 • آماس کیسه صفرا
 • بیماری التهاب لگنی ؛ عفونت اعضای تناسلی

در صورتی که بعد از انجام لاپاروسکوپی در شهر تهران یماری جدی در نتیجه آن کشف شده باشد ؛ پزشک در جلسه ویزیت آن را با شما به اشتراک خواهد گذاشت. همچنین رویکرد درمانی مناسب نیز برایتان انتخاب خواهد شد تا بیماری به بهترین نحو از بین رود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: