پرینورافی یا تنگ کردن واژن | دکتر سارا سارانی

پرینورافی که با نام پرینوپلاستی نیز مشهور است ، یکی از شایع ترین جراحی های واژینال است. این عمل ، روی ناحیه پرینه انجام می شود. پرینه ، بافتی است که بین ورودی واژن و مقعد قرار گرفته است. در این رویکرد مشکلاتی مثل گشادی یا تنگی واژن ، اختلال در عملکرد جنسی ، آسیب به پرینه ، کاهش میل جنسی یا درد در حین برقراری رابطه جنسی درمان می شود. اغلب این پروسیجر برای تنگ کردن واژن و بالا بردن لذت رابطه جنسی انجام می شود. در این مقاله با دکتر سارا سارانی متخصص زنان و زایمان تهران همراه باشید تا از نحوه انجام این فرآیند ، مراقبت ها و اقدامات لازم آن مطلع شوید.

پرینورافی - دکتر سارانی

چه کسی می تواند پرینورافی انجام دهد؟

به طور معمول این رویکرد روی زنانی به انجام می رسد که از طریق زایمان طبیعی نوزاد خود را به دنیا آورده اند. ممکن است در زایمان به شکل طبیعی ناحیه پرینه به صورت خود به خود پاره شود و یا برای اینکه سر نوزاد از خروجی لگن رد شود ، دکتر زنان برشی را در این ناحیه ایجاد کند. این اقدام ، اپیزیوتومی نام دارد.

زمانی که پارگی ایجاد شده به قدری بزرگ باشد که پرینه از لحاظ زیبایی دچار ناهنجاری شده باشد و یا گشادی دهانه واژن به قدری بوده که روی لذت جنسی خانم یا پارتنر او تاثیر بگذارد ؛ پرینورافی به انجام می رسد. در این جراحی عضلات واژن در ورودی آن سفت تر شده و همچنین هر گونه پارگی و اسکار ترمیم خواهد شد.

البته ؛ این موضوع را به یاد داشته باشید ممکن است تشکیل شدن بافت اسکار منجر به تنگی ورودی واژن گردد. این مسئله نیز رو روابط جنسی تاثیر گذار است و احتمال دارد آن را دردناک نماید. در چنین شرایطی می توان پرینوپلاستی را در شهر تهران برای باز کردن ورودی واژن به انجام رساند.

چه عاملی باعث آسیب به پرینه می شود؟

اولین و تاثیرگذار ترین عامل ، زایمان می باشد. زایمان به صورت مکرر شانس گشاد و پاره شدن ورودی واژن را افزایش می دهد. البته موارد دیگری نیز وجود دارند که می توانند روی این موضوع تاثیر گذار باشند و احتمال نیاز به پرینورافی را افزایش دهند. در زیر بعضی از آن ها را ذکر کرده ایم :

  • کاهش یا افزایش وزن خیلی زیاد
  • وارد شدن آسیب به این ناحیه
  • وارد شدن فشار به صورت مکرر (مثل اسب سواری)
  • ورزش هایی که شدید هستند و احتمال برخورد بازیکنان به یکدیگر در آن ها زیاد است
  • دیگر بیماری های زنان
  • ژنتیک
  • سن

جراحی تنگ کردن ناحیه واژینال چگونه انجام می شود؟

در پرینورافی در تهران برای تنگ کردن واژن ، متخصص زنان یک برش V شکل را در دیواره عقبی واژن که در امتداد مقعد قرار گرفته است ، ایجاد می کند. این برش V شکل به جراح اجازه می دهد تا تمام بافت اسکار تشکیل شده را بردارد و در عین حال دو لبه کاملا صاف را ایجاد کند. در مرحله بعدی ، این دو لبه به یکدیگر بخیه می شوند تا سایز ورودی واژن کاهش یابد. کاهش قطر این ورودی ، میزان سایش و اصطکاک را در طول رابطه جنسی بالا می برد و باعث بیشتر شدن لذت برای شما و همسرتان می گردد.

در طول عمل پرینورافی چه اتفاقی رخ می دهد؟

در اغلب موارد این پروسه به صورت سرپایی در تهران صورت می پذیرد ؛ به این معنی که همان روز می توانید به خانه برگردید. طول جراحی پرینوپلاستی کمتر از یک ساعت است و در بیشتر موارد تحت بی حسی موضعی به انجام می رسد. در شرایطی ، به درخواست بیمار یا تشخیص دکتر زنان می توان از بیهوشی عمومی نیز بهره گرفت تا بیمار در طول جراحی پرینورافی احساس آرامش بیشتری داشته باشد.
زمانی که در اتاق عمل هستید ، باید روی تخت دراز بکشید و پاهای خود را در رکاب قرار دهید. در آغاز ران ها ، واژن و مقعد شما به صورت کامل توسط محلول ضد عفونی کننده تمیز خواهد شد و سپس بافت اضافی برداشته می شود. در آخر برش ها نیز با بخیه های جذبی بسته می شوند. این بخیه ها بعد از بهبود زخم ها خود به خود بیرون می آیند و نیازی به کشیدن آن ها نیست.

در برخی موارد ممکن است متخصص زنان و زایمان درون واژن بیمار پانسمانی را قرار دهد تا با ایجاد فشار روی ناحیه جراحی شده ، احتمال بروز خونریزی و کبودی بعد از عمل پرینورافی را به حداقل برساند. حتی ممکن است جراح از سوند استفاده کند تا مراجعه کننده در چند ساعت اول بعد از جراحی ، برای اجابت مزاج به مشکل برنخورد. در اکثر موارد این سوند قبل از ترخیص بیرون آورده می شود ، اما در شرایطی امکان دارد به مدت بیست و چهار ساعت در جای خود باقی بماند.

بعد از عمل پرینوپلاستی در تهران چه اتفاقی رخ می دهد؟

احتمال دارد درست بعد از این فرآیند ، با کمی درد در قسمت واژینال رو به رو شوید ؛ به همین دلیل پزشک برایتان داروهای مسکن تجویز کرده و به شما توصیه می کند تا در حد امکان استراحت نمایید. برخی از بانوان ( نه همه آن ها ) ممکن است تا چند روز بعد از جراحی پرینورافی هنگام نشستن با درد مواجه گردند. در نظر داشته باشید که این امر طبیعی است و بعد از مدتی از بین می رود.

تا یک هفته به صورت نرمال کمی ترشحات به رنگ قهوه ای از واژن خارج می شود. البته این موضوع نیز به تدریج برطرف خواهد شد. پیشنهاد می شود در این مدت از پد بهداشتی استفاده کنید تا هرگونه خون یا ترشحات به آن جذب شود. دکتر زنان و زایمان تمامی نشانه های عفونت از جمله تب و لرز ، بی حالی ، حالت تهوع و استفراغ را برایتان شرح خواهد داد ؛ بنابراین در صورتی که با این علائم مواجه شدید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

توجه داشته باشید که باید بین دو تا چهار هفته بعد از انجام پرینورافی در شهر تهران از انجام رابطه جنسی و قرار دادن تامپون در واژن خود پرهیز کنید. تشخیص این مورد ، به عهده جراح می باشد. همچنین توصیه می گردد از انجام فعالیت های سنگین نیز دوری کنید تا فشاری به ناحیه جراحی شده وارد نشود. دوچرخه سواری ، اسب سواری ، وزنه برداری و حتی یبوست از این دست فعالیت ها هستند. در نتیجه لازم است تا در دوران ریکاوری بیشتر از غذاهای حاوی فیبر بهره بگیرید تا به یبوست دچار نشوید.

با اینکه اکثر متقاضیان می توانند چند روز بعد از عمل پرینوپلاستی به کار خود باز گردند ، اما باز هم این موضوع به نوع فعالیت هایی که باید در کار خود انجام دهید و همچنین ماهیت عمل شما بستگی دارد. توجه داشته باشید که به احتمال زیاد می توانید از روز بعد از جراحی رانندگی کنید و در بازه های کوتاه ، پیاده روی نمایید.

خطرات پرینورافی

تمامی عمل ها ، چه زیبایی و چه درمانی عوارضی را با خود به همراه دارند به همین دلیل مهم است تا پزشک تمامی این احتمالات را با شما در میان بگذارد. به صورت کلی این فرآیند نیز شامل همان خطراتی می شود که در هر جراحی با آن رو به رو می شوید. در این قسمت برخی از آن ها را توضیح داده ایم :

خونریزی

به علت اینکه ناحیه ای که تحت جراحی قرار می گیرد اندازه کوچکی دارد ، بنابراین احتمال اینکه خونریزی به حدی رخ دهد که جان بیمار در خطر بیافتد ، کمتر از یک درصد است. پس نیازی به نگرانی در مورد این مسئله نیست.

عفونت زخم ها بعد از پرینورافی

معمولا برای پیشگیری از بروز این عارضه اقداماتی صورت می گیرد. برای مثال پزشک قبل از جراحی برای بیمار خود آنتی بیوتیک تزریقی یا خوراکی تجویز می کند. همچنین همانطور که پیش تر ذکر شد ، حین عمل پرینوپلاستی در تهران از محلول های ضد عفونی کننده بهره گرفته می شود بنابراین شانس اینکه عفونت واژینال رخ دهد بسیار پایین می باشد.

عفونت مجاری ادراری

که با نام سیستیت نیز شناخته می شود بیشتر در مواردی رخ می دهد که از سوند استفاده شده باشد. از علائم آن می توان به احساس سوزش هنگام اجابت مزاج ، تکرر ادرار و یا مشاهده خون در آن اشاره کرد. خوشبخانه این معضل را می توان با مصرف کوتاه مدت آنتی بیوتیک درمان نمود.

عوارض مربوط به داروی بیهوشی

این مورد تنها مختص جراحی پرینورافی نیست و ممکن است در تمامی عمل ها رخ دهد. در نظر داشته باشید که بروز عارضه در نتیجه استفاده از داروی بیهوشی بسیار نادر است. همانطور که مطلع شدید اکثر پرینوپلاستی ها تحت بی حسی موضعی و در کمتر از یک ساعت به انجام می رسند ؛ به همین دلیل احتمال بروز این دست از مشکلات بسیار پایین می باشد.

چیزی برای خجالت کشیدن وجود ندارد!

به دلیل اینکه مشکلات زیادی می توانند روی سلامت واژن تاثیر بگذارند ، به همین دلیل نیاز است تا تمامی نگرانی ها و مشکلات خود را به صورت کامل با متخصص در میان بگذارید. توصیه می شود جراح را با جزئیات کامل از مشکل خود مطلع سازید تا ایشان بهترین رویه درمانی را انتخاب کنند و تشخیص دهند که نیازی به انجام عمل پرینورافی هست یا خیر. در نظر داشته باشید انتخاب یک دکتر زنان ماهر و با تجربه ، می توانند این مسیر را برایتان آسان تر سازد.

سوالات متداول

عمل پرینورافی درد دارد؟

کاملا طبیعی و نرمال است که در نواحی جراحی شده با کمی درد مواجه شوید ؛ زیرا در ناحیه پرینه برش ایجاد شده و از بخیه استفاده می گردد. البته جای نگرانی نیست زیرا بعد از گذشت زمانی کوتاه ، این زخم ها درمان شده و این درد نیز با کاهش قابل توجهی رو به رو می گردد. در دوره نقاهت نیز می توانید از مسکن های تجویز شده توسط جراح و یا داروهای بدون نسخه استفاده کنید تا درد را کم کنید.

اگر نگران هستید که در حین جراحی پرینوپلاستی درد بکشید ، باید گفت که این نگرانی بی مورد است. زیرا در تمام طول انجام این فرآیند از داروهای بیهوشی یا بی حسی استفاده می شود ؛ بنابراین هیچگونه درد و سوزشی در این ناحیه حس نخواهد شد.

نتیجه این پروسیجر ، ماندگاری دائمی خواهد داشت. البته تا زمانی که مراقبت های بعد از عمل را درست طبق دستور پزشک رعایت کنید. برای مثال زمانی که فعالیت های شدید انجام دهید ممکن است بخیه ها پاره یا کشیده شوند.

مورد دیگری که روی نتیجه این پروسه تاثیر خواهد گذاشت ، بارداری و زایمان پس از عمل می باشد. در نظر داشته باشید زمانی که بعد از این فرآیند دوباره زایمان طبیعی داشته باشید ، پرینه با احتمال بالایی دوباره پاره می شود.

عموما توصیه می شود تا چهار هفته بعد از اتمام این عمل ، چیزی را وارد واژن خود نکرده و از انجام رابطه جنسی بپرهیزید. پس از آن در صورتی که آمادگی داشتید به انجام آن بپردازید. توجه داشته باشید ممکن است در رابطه های ابتدایی کمی احساس ناراحتی را تجربه کنید که کم کم و به مرور زمان از بین می رود.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: